مذهبی

آثار تربیتی نماز جمعه

آثار تربیتی نماز جمعه

نماز جمعه دارای اثرات بسیار زیاد تربیتی است که در این مطلب به برخی از آثار و برکات تربیتی اجتماعی نماز جمعه اشاره میکنیم:
آثار تربیتی نماز جمعه
  1. تقویت روحیه برادری:

در نماز جمعه همه مردم در یک مصلا اجتماع می کنند و بدون در نظر گرفتن تفاوت های طبقاتی و اختلاف در نژاد, رنگ و زبان در صفوف به هم فشرده در کنار یکدیگر قرار گرفته و این یک دلی در نماز جمعه برادری را بیشتر تقویت می کند. یکی از آثار تقوا ایجاد روحیه برادری است که در نماز جمعه تحقق می یابد.

  1. تقویت روحیه جمعی:

از آثار تربیتی نماز جمعه آن است که قطره های پراکنده افراد انسان را در یک اقیانوس گرد می آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسائی هم روحیه اجتماعی ایجاد میشود و انزوا و فرد گرائی از بین میرود. همچنین موجب هماهنگی و وحدت فکری و توافق اخلاقی در جامعه می شود . این سودمندی را توجه همگان نسبت به یک نفر (خطیب جمعه) تقویت می پکند زیرا در صحنه ی نماز جمعه همه از یک فرد عادل و پرهیزکار مطالبی را می شنوند و اخلاق و رفتاری را مشاهده میکنند که این ها همه به یکپارچگی و هماهنگی افراد کمک می کند .

  1. انسجام نیروهای اسلام:

فریضه نماز جمعه به نوعی مسلمانان را بر محور عبادت و نماز متحد و منسجم می سازد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثی شدن توطئه های تفرقه افکنانه و شایعه های آنان است. نماز جمعه می تواند مرکزیت برای تصمیم گیری های اجتماعی در امور مهم جامعه مثل جنگ و لشکر کشی و بسیج عمومی برای انجام کارهای عام المنفعه قرار بگیرد.

مطالب پیشنهادی

[newsbox style=”nb4″ display=”category” cat=”452″ number_of_posts=”2″]

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن