خبر ها

آیا آمریکا به ایران حمله نظامی خواهد کرد؟

آیا آمریکا به ایران حمله نظامی خواهد کرد؟ /استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا: هدف اصلی ترامپ از خروج از برجام بازگرداندن تحریم ها بود/برجام زنده میماند / تا امروز اروپایی ها آنطور که باید به ایران کمک نکرده اند.

ترامپ برای اعلام برگشت تحریم های آمریکا علیه ایران به قدری هیجان زده بود که یک پست اینستاگرامی با الهام از یک فیلم را به این موضوع اختصاص دادو نوشت تحریمها برمیگردند.
وزیر خارجه و وزیر خزانه داری امریکا نیز در نشستی جزئیات این تحریمها را اعلام کردند و البته هشت کشور در لیست معافیت ها قرار دارند که اجازه خرید نفت ایران را دارند. هدف امریکا در این شرایط چیست؟ آیا پس از اینکه استراتژی صفر کردن فروش نفت ایران به شکست رسید امریکا در این وضعیت می تواند فضایی جدید برای ایران بوجود آورد و در حالی که ایران در گذشته تجربه تحریمهای چند جانبه شورای امنیت و اروپا را هم داشته، حالا فشارها تا چه حدی اقتصاد ایران را می تواند نشانه برود؟
[clear]
در این باره با شیرین هانتر استاد دانشگاه جرج تاون امریکا گفت و گو کرده ایم که از نظر می گذرانید.
[clear]
به نظرتان هدف اصلی ترامپ از خروج از برجام چه بود و آیا بعد از شش ماه او به هدف خود رسیده است؟
[clear]
هدف اصلی ترامپ از خروج از برجام بازگرداندن تحریم ها بود. او به این هدف رسید و هدف دیگر فشار روانی بود.
[clear]

حالا پس از ورود به موعد آغاز تحریمهای جدید باید منتظر مسائل جدیدی باشیم یا به نظرتان هر آنچه قرار بود اتفاق بیفتد رخ داده است؟

[clear]

در کوتاه مدت به نظر نمی رسد که امریکا بتواند اقدامات دیگری علیه ایران انجام دهد. مگر اینکه تصمیم بگیرد که اگر تحریمها با ایران را به پای مذاکره نیاورد و یا باعث فروپاشی در ایران نشود به اقدام نظامی بر علیه ایران دست بزند که احتمال آن بسیار کم است به هر حال دیر یا زود ایران و امریکا باید به یکدیگر تعامل کنند.
[clear]
به نظرتان روند روابط ایران با کشورهای باقی مانده در برجام مخصوصا اروپایی ها در چه شرایطی هست؟ میتوان به زنده ماندن برجام امیدوار بود؟
[clear]
برجام زنده میماند. مسئله این است که آیا ایران خواهد توانست امتیازاتی از برجام دریافت کند. به نظر می رسد تا امروز اروپایی ها آنطور که باید به ایران کمک نکرده و بیشتر فقط حرف زده است.
[clear]
روابط منطقه ای ایران را چطور ارزیابی می کنید. پس از شوک خاشقچی به عربستان، به نظرتان روندی به نفع ایران شکل گرفته است که می تواند وضعیت ثبات شده ای را تجربه کند؟
[clear]
مسئله خاشقچی حیثیت عربستان را بسیار مخدوش کرده است. اما ضرر ریاض به نفع ایران تبدیل نمی شود.
[clear]
چشم انداز حضور بن سلمان در قدرت را چطور متصور هستید؟ امریکا تلاش خواهد کرد او به هر قیمتی در قدرت بماند تا در مقابل ایران خودنمایی لازم را داشته باشد؟
[clear]
به نظر من در آینده نزدیک بن سلمان روی کار میماند زیرا خانواده آل سعود نگران هستند که اگر او برود پایه های قدرت آنها متزلزل خواهد شد. در ضمن امریکا و اسرائیل هم برای نقشه های خود برای خاورمیانه به او احتیاج دارند.

همچنین ببینید

[newsbox style=”nb2″ display=”category” cat=”93″ number_of_posts=”3″]

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن