تاریخیدانستنی

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

حدود ۸۰۰۰ سال پیش ازمیلاد در ایران عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه آغاز شد ودوره نوسنگی اولیه مرتبط با۸۰۰۰-۷۳۰۰ قبل از میلادمسیح بوده و پایان عصر نوسنگی حدود ۵۵۰۰ سال پیش از میلاد می باشد. درواقع عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه مرتبط با زمانیست که انسان ها شروع به تشکیل سکونت گاه های دائم کردند و مکان هایی که دما وبارندگی مناسبی برای کشاورزی داشتند رابه عنوان محل سکونت انتخاب کردند به همین دلیل عصر نوسنگی با رشد کشاورزی و آبیاری شناخته می شود و شغل اکثر انسان ها در این دوره کشاورزی بود . این افراد یا در خانه های ساخته شده از آجر نپخته و یا چادر و یا سرپناه هایی از علف زندگی می کردند. بر اساس آثار به جا مانده از عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه زمان شروع استفاده از سفال دوره نوسنگی اولیه (۸۰۰۰-۷۳۰۰ قبل از میلاد) میباشد که از خاک رس برای ساخت سفال استفاده شده و درکنار کشاورزی هنرهایی نظیر سفال گری نیز رواج پیدا کرده بودند که منجر به توسعه روستاها و در نتیجه ایجاد سیستم مبادلات کالا به کالا شد. اشکالی از گوسفند، گاو،سگ، خوک و انسان ها از خاک رس مربوط به این دوره کشف شده است که به عنوان مجسمه های تزئینی استفاده می شدند و همچنین ابزار دوره نوسنگی بیشتر از جنس سنگ چخماق، چوب و یا بافت های گیاهی بوده که هر فردی ابزارهای مورد استفاده خود را میساخت و برای برداشت محصولات کشاورزی، قصابی، چرم کاری ودیگر چیزها ابزار هایی از سنگ چخماق ساخته میشدند وبرای ساخت سنگ های آسیاب، هاون و دسته هاون نیز از سنگ آهک استفاده میکردند. مس خالص بومی فلات مرکزی ایران هم برای ساخت مهره وسنجاق چکش کاری شدمورد استفاده قرار گرفت.

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

جالب است که بدانید در حفاری های انجام شده دستبندها و آویزهایی نیز کشف شده اند که مشخص میکند افراد درآن دوره برای زیبایی خود از زیورآلات نیز استفاده می کردند.

مطالب پیشنهادی

[newsbox display=”category” cat=”91″ number_of_posts=”2″]

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن