داستان

۱۰داستان کوتاه و زیبا از زندگی امام رضا(ع)

۱۰داستان کوتاه و زیبا از زندگی امام رضا(ع)

 

 دوران پرفروغ حیات امام رضا (ع) مملو از آموزه های گهربار و اتفاقات بی شمار بوده است. در این جا ۱۰ داستان از زندگی ثامن الحجج را با هم مرور می کنیم. در ادامه با رسانه بیست و یک.

۱/- گنجشك خودش را انداخت روي عباي امام . جيغ مي زد و نوكش را تند تند به هم مي زد. امام رو كردند به من “عجله كن اين چوب را بگير برو زير سقف ايوان مار را بكش.” چوب را برداشتم و دويدم. جوجه هاي گنجشك مانده بودند توي لانه و مار داشت حمله مي كرد بهشان. مار را كشتم و برگشتم با خودم مي گفتم امام و حجت خدا بايد هم با زبان همه ي موجودات آشنا باشد.

۲/- کوهستان بود، امام پیاده شدند از اسب، سیصد نفر هم همراهشان . عابد از غارش امد بیرون. امام را دید، رفت به استقبال آقا جان ! چند سال است برای دیدنتان لحظه شماری می کنم می شود کلبه کوچکم را به قدومتان روشن کنید؟ امام اشاره کردند . همه وارد غار شدند.

عابد مبهوت شده بود. سیصد نفر در غار کوچکش جا شده بودند . چیزی برای پذیرایی نداشت، امام ، مهربان نگاهش کرد:” هر چه داری بیاور.” سه قرص نان و کوزه ای عسل گذاشت جلوی امام . امام عبایش را کشید رویش ، دعا خواند. بعد از زیر عبا به همه نان و عسل داد. همه که رفتند، نان و عسل عابد هنوز آنجا بود.

۳/- به امام جواد(ع) گفتم:”بعضی ها می گویند مامون به پدرت لقب رضا داد، وقتی به ولایت عهدی راضی شد.”
گفت:”دروغ می گویند . پدرم را خداوند رضا نامید چون ، خداوند او را پسندید و اهل آسمان، رسول خدا و ائمه در زمین از او خوشنود بودند.”
گفتم:” مگر بقیه پدرانتان پسندیده ی خدا و ائمه نبودند؟”
گفت:”چرا؟”
گفتم:”پس چه طور فقط او رضا شد؟”
گفت:” چون دشمنانش هم او را پسندیدند و فقط پدرم بود که جمع دوست و دشمن از او راضی بودند.”

10داستان کوتاه و زیبا از زندگی امام رضا(ع)۴/- رفته بودم ديدن امام، محاسن شان را رنگ کرده بودند، مشکي شده بودو زيبا! گفتم: مبارک باشد. فرمود: هميشه تميز و آراسته باش مخصوصا براي همسرت. تو دلت مي‌خواهد وقتي مي روي خانه همسرت را ناآراسته ببيني؟ گفت: نه يابن رسول الله علي بن موسي فرمود: او هم از تو چنين انتظاري دارد. اين کار علاوه بر پاداش نزد خدا باعث پاکدامني خانواده مي‌شود.

۵/- از مدينه تا خراسان شتربان امام بود. مردي از روستاهاي اصفهان. سني مذهب. به خراسان که رسيدند امام کرايه شان را داد.رو کرد به امام: “پسرپيامبر!دست خطي بدهيد برا ی تبرک با خودم ببرم اصفهان .”امام برايش نوشتند:”دوست آل محمد باش، هر چند خطاکار باشي. دوستان و شيعيان ما را دوست بدار هر چند آنها هم خطا کار باشند.”

۶/- راهزنان به خیال اینکه تاجری ثروتمند است و جای پولهایش را نشان نمی دهد ، گرفتندش و تا توانستند شکنجه اش دادند.دهانش را پر از برف کرده بودند ساعتها. یکی شان دلش به رحم آمده بود و فراری اش داده بود. او هم فرار کرده بود از دستشان. اما دیگر نمی توانست حرف بزند. رسید خراسان. شنید امام در نیشابورند. از خستگی خوابس برد. توی خواب صدایی شنید:” برو پیش امام ، دوایت را می داند.”

بعد هم امام را دید که گفتند:”زیره و سعتر و نمک را بکوب و بگذار روی زبانت ، خوب می شود.” از خواب که بیدار شد، اهمیتی نداد. راه افتاد به سمت خانه اش در نیشابور، مردم می گفتند امام وارد رباط سعد شده، رفت پیش امام برای شکوه از مشکلش . امام گفت:”به آنچه گفته بودمت ، عمل کن.”  گفت:”چه ؟” گفتند:”یادت رفته، عالم خواب. زیره ، سعتر و نمک.”
 
۷/- مأمون دست برد پند دانه انگور خورد. تحکم کرد.
ـ بخور دیگر!
امام حبه ی اول را کند…گداشت در دهان مبارک.حبه ی دوم ، حبه ی سوم… .
جگرش سوخت. خوشه افتاد پایین…
ردا را کشید روی سر، بلند شد.
مأمون گفت:”پسر عمو! کجا می روی؟”
ـ به جایی که تو مرا فرستادی...

10داستان کوتاه و زیبا از زندگی امام رضا(ع)

۸/ مأمون گفته بود امام را پشت سر هارون خاک کنند. کلنگ زمین را نشکافت. اباصلت می گفت:”امام روزی خاک چهارگوشه را بویید، گفت :این گوشه مدفن من است، اگر همه ی کلنگ های خراسان را بیاورند، سه طرف دیگر شکافته نخواهد شد.” مجبور شدند امام را جلوی هارون دفن کنند. قبر امام قبله ی هارون شده بود.
 
۹/- كجايي مرد خراساني؟ صدايش از پشت در  مي آمد. دستش را از لاي در آورد بيرون . يك كيسه ي پر از طلا. اين ها را بگير و برو، نمي خواهم ببينمت. گرفت و رفت. پرسيدند:“خطايي كرده بود؟” گفت:”نه،اگر مرا مي ديد خجالت مي كشيد.”

 ۱۰/- ياسر تعريف مي كرد، عرصه بر امام چنان تنگ شده بود كه هر جمعه ، از مسجد جامع كه بر مي گشت، با همان غبار غرق راه، دست ها را مي برد بالا:”خدايا! اگر فرج و گشايشم در مرگ من است، در مرگم تعجيل كن.” ياد علي مي افتاديم و چاه و نخلستان. آخرش هم  به خداي علي رستگار شد.

همچنین ببینید

[newsbox style=”nb2″ display=”category” cat=”159″ number_of_posts=”3″]

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن