سلامتیعلمی و آموزشی

فواید اهدای خون

فواید اهدای خون

فواید اهدای خون

فواید اهدای خوناهدای خون و یک چکآپ رایگان

قبل از گرفتن خون، فرد مورد معاینه قرار میگـیرد. در این صورت میتواند از وضعیت عمومی سلامتی خود و میـزان برخی ترکیبات خون خود مانند گلبول های قرمز، پلاکت ها و پلاسما باخبر شود. اهدای خون یک روش مجـانی و آزمایشی اتفاقی برای پی بردن به احتمال وجود برخی بیماری ها مانند هپاتیت، بیماری های جنسی و بویژه ایدز است. بدون شک نمیـتوان بدون صرف هزینه، چنین اطلاعاتی از وضعیت سلامتـی خود داشت.

اهدای خون و تمیز تر شدن خون

اهدای مرتب خون باعث تجدید منظـم خون می شود و به این ترتیب از ابتلا به برخی بیماری ها جلوگیری میـشود. در هر اهدا فرد حدود ۲۵۰ میلی گرم آهن از دست میـدهد. بنابراین اگر کسی کم خونی دارد، باید از اهدای خون خودداری کند. اما افرادی که ذخیره آهن بالایی دارند می توانند با اهدای خون این میزان غیرعادی را کنترل کرده و از ابتلا به بیمـاری های قلبی و برخی از انواع سرطان ها مانند لوسـمی در امان باشند.

افرادی که دچار مشکل فشار خون هسـتند باید تحت نظر و صلاحدید پزشک اقدام به اهدای خون کنند. اگر پزشـک تشخیص اهدای خون دهد، این عمل میـتواند برای پیشـگیری از سکته مغزی نیز مناسـب باشد.

اهدای خون و پیشگیری از خطر ابتلا به دیابت

اهدای خون خطر ابتلا به دیابت نوع دو مربوط به کم تحـرکی را کاهـش میدهد. کم تحرکـی باعث افزایش مقاومت سلول ها نسبت به انسولین میشـود.

اهدای خون و کاهش خطر سکته قلبی

محققان فنلاندی تاثیر اهـدای خون منظم یعنی حداقل دو بار در سال را مورد بررسـی قرار دادند. نتایج این پژوهش که در American Medical Association  به چاپ رسیده است نشـان میدهد اهدای منظم خون خطـر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته قلبی و همچنـین سرطان را کاهش میـدهد.

محقـقان مشاهده کردند اهدای خون با کاهش میـزان آهن خون به کاهش سکته قلـبی کمک میکند. آهن زیاد در خون باعث افزایش غلظت خون شده و خطر سکته را بالا میـبرد.
فواید اهدای خون


اهدای خون و پیشگیری از ابتلا به سرطان

نتایج بررسی های جدید نشان میـدهد که اهدای خون خطری برای سلامتـی ندارد و حتی احتمال ابتلا به سرطان را کاهش میـدهد. نتایج پژوهشی که در Journal of the National Cancer Association به چاپ رسیده است نشان میـدهد افرادی که به طـور مرتب خون میدهند کمتر در معرض سرطان و مرگ و میر ناشی از آن قرار میگـیرند. در واقع تاثیر مثبت این کار بر عوارض منفی آن میـچربد.

به عقیده محققان گرفتن خون از بدن باعث می شود که بدن تولید سلـول های خونی را افزایش دهد. از طرف دیگر با کاهـش ذخیره آهن بالا که باعث ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از انواع سرطان ها میشود به پیشگیری از آن کمک کند. محققان با بررسی ارتباط بین اهـدای خون و سرطان به این نتیجه رسیدند اهداکننده های دائمی مرد کمتر در معرض سرطان ریه، روده بزرگ، معده، کبد و حنجره قرار میگیرند. البته به عقیده محققان نیاز به بررسی های تکمیلی وجود دارد و باید در هر زمینه ای با احتیاط عمـل کرد.

قبل از اهدای خون

شب قبل از اهدای خون را با آرامش سپری کرده و خوب بخوابید. غذای مناسبی میل کنید و مصرف مایعات را افزایش دهـید. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهـوه، چای، نوشابه ها و غیره که ادرارآور هستند بپرهیزید. از مصرف غذاهای سنگین و پرچرب بپرهـیزید، چون نتیجه آزمایشات را تحت تاثیر قرار میـدهند.

مصرف الکل قبل و بعد از اهدای خون ممنوع اسـت. قبل از اهدای خون نیز یک لیوان آب میل کنید تا بدن تان هیدراته شود. مصرف مواد غذایی حاوی آهن مانند گوشت قرمز، جگر، عدس، لوبیاها، دانه ها و مغزها، کشمـش و زردآلوی خشک و غیره برای اهداکننده ها مناسـب است.

اگر این مشکلات را دارید، به پزشک مرکز انتقال خون اطلاع دهید

اگر کم خـونی، دیابت، بیماری های ریوی، کلیوی، کبدی و قلـبی دارید یا به بیماری های بدخیم، بیماری های خونریزی دهـنده، اختلالات انعقاد خون، صرع، تشـنج، بیماری های اعصاب و روان و زردی مبتلا هستید و یا دچار بیماری های عفونی مانند آنفلوانزا، سرماخـوردگی، تب مالت، سل و غیره هستید حتما پزشک مرکز انتقال خون را در جـریان قرار دهید.

اگر آنتی بیوتیـک مصـرف میکنید، می توانید بعد از یک وقفه ده روزه پس از اتمـام داروها، نسـبت به اهدای خون اقدام کنید. اگر داروی خاصی مصرف میـکنید، حتما اطلاعات کاملی از آن به پزشک ارائه دهـید.

جلوگیری از بروز خطر هموکروماتوز

هموکروماتوز نوعی عارضه سلامتی است که به علت جذب بیش از حد آهن توسط بدن ایجاد می‌شود. این عارضه علل ارثی یا ژنتیکی دارد یا ممکن است در اثر کم خونی یا اختلالات دیگر ایجاد شود. اهدای منظم می‌تواند در کاهش مقدار اضافی آهن خون کمک کند و به این ترتیب از بروز این عارضه در افراد جلوگیری کند.

ضد سرطان

اهدای خون همچنین میـتواند در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان موثر باشـد. با اهدا کردن خون پاکسازی میشود و مواد سمی و ایجاد کننده سرطان دربدن تا حد زیادی تولید نمیـشوند.

سلامت قلب و کبد

اهدای خون در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و کبدی ناشی از میزان زیاد آهن در

بدن مفید است. داشتن رژیم غذایی غنی از آهن به ویژه پروتئین‌های حیوانی میتواند

سطح آهن در بدن را افزایش دهد و از آنجایی که تنها مقادیر محدودی میتواند جذب بدن

شود، آهن اضافی در قلب، کبد و پانکراس ذخیره میـشود که این خود مسبب ابتلا به

سیروز و نارسایی کبد، آسیب به پانکراس و یا اختلالات قلبی مانند ریتم نامنظم قلب

است. اهدای منظم خون کمک می‌کند تا سطح نرمال آهن خون حفظ شود و در نتیجه

خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف کاهش پیدا کند.


فواید اهدای خون


کاهش وزن

اهدای خون منظم سبب کاهش وزن اهدا کنندگان میـشود. به همین سبب افراد چاق یا

دارای اضافه وزن میـتوانند از اهدای خون به عنوان یک روش کمک درمـانی برای کاهـش

وزن خود بدون هیچ خطر سلامتـی استفاده کنند تا خطر ابتلا به بیمـاری‌های قلبی عروقی

در آن‌ها کاهـش پیدا کند.

ساخت گلبول‌های جدید خونی

پس از اهدای خون، بدن شروع به فعالـیت برای پرکردن گویچه‌های خونی و تامـین

مقدار مورد نیاز خون بدن می‌کند که این سبب تولید سلـول‌های جدید خونی و کمک

به افـزایش سلامت بدن میـشود.

احساس خوب انجام یک عمل انسان دوستانه

اهدای خون سبب نجات جان زندگـی هزاران نفر میـشود و انجام این کار باعث ایجاد

حسـی خوب در فرد، افـزایش مقبولیت اجتماعی، دریافت کارت اهـدای خون و خدمات

پزشـکی ویژه برای خود فرد و اعضـای خانواده او در شرایط اورژانسی و صـد‌ها فایده

دنیوی و اخروی میشود.

برای اهدای خون چه باید کنید؟

ابتدا در خصوص مسائل سلامت خود با پزشک مشـاوره انجام دهید و با صلاحدید او این

کار را انجام دهید. با خود خوراکی‌های شیرین و نیز یک همـراه داشته باشید، لباس آزاد و

راحت بپوشـید، از خوردن هر نوع قرص و دارو چند روز مانده به اهدای خون پرهیز کنید و

پس از اتمام خونگیری خوراک مغـذی حاوی پروتئین مصرف و مدتی استـراحت کنید.

 

بهترین سن برای اهدای خون بین ۱۸ الی ۶۰ سال است و تفاوتی بین زن و مرد در

اهدای خون وجود ندارد، تنها خانم‌ها در دوران قاعدگی و بارداری نباید خـون اهدا کنند.

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن