سلامتیعلمی و آموزشی

عوارض جویدن ناخن

عوارض جویدن ناخن

عوارض جویدن ناخن

گاهی اوقات در افراد عادات بدی می بینیم که صرف نظر از خود آن برای فرد در طولانی مدت بیماری نیز به همراه دارد. از این عادات میتوان به مکیدن انگشت شست، پیچ دادن موی سر، دندان قروچه (ساییدن دندانها به هم)، دست کردن به بینی، جویدن یک جسم مثل مداد، خاراندن وسواسی، کوبیدن سر، گاز گرفتن خودشان مثل دست، تکان دادن بدن مثل پا، چرخیدن، کندن پوست و جویدن ناخن اشاره کرد.

عوارض جویدن ناخن

اکثر این عادات به راحتی قابل برطرف شدن هستند . البته این عادات غیرارادی بوده و با کنترل کردن درمان می شوند اما در صورتی که برطرف نشوند تا بزرگسالی نیز همراه شخص خواهند بود . یکی از این عادات که در این مطلب به بررسی ان می پردازیم جویدن ناخن است . در صورتی که فردی برای مدتی ناخن هایش را بجود و انگشتش را بمکد میتوان گفت به عادت جویدن ناخن مبتلا شده است . علت ایجاد جویدن ناخن در افراد مرتبط با استرس، افسردگی ،خستگی، مصرف مواد مخدر به خصوص آمفتامین و کوکائین، اختلالات روانی مهم، بیماری های مغزی، عقب ماندگی ذهنی و نداشتن یکی از حواس پنج گانه اصلی مثل کر یا کور بودن میباشد.

عوارض جویدن ناخن

علائم جویدن ناخن در یک فرد عبارتند از:

– کوتاهی و ناصافی ناخن های دست
– تبخال دهان
– عفونت ناخن که باعث قرمزی و التهاب پوست اطراف ناخن می شود (پارونیشیا)
– ضایعات انگشتان دست در اثر ویروس هرپس سیمپلکس
– در آمدن دندان خراب و آسیب دیده در کودک
– التهاب و خونریزی لثه
– شکستگی یا ترک دندان های جلویی
– زگیل هایی اطراف بستر ناخن
– قارچ ناخن

عوارض جویدن ناخن

به دلیل اینکه اغلب ناخنها و دستها آلوده هستند جویدن ناخن باعث عفونت دهان، لبها و لثه شده و علاوه بر این بیماریها به دلیل سفت بودن بافت ناخن دندانها تحت فشار قرار گرفته که منجر به شکستگی و ترک خوردگی دندان های جلویی میشود. علاوه بر بیماری دهان و دندان، ناخنها نیز به علت جویدن ضعیف و سست شده و دچار عفونت های ناخن مانند قارچ ناخن میشوند که به سختی قابل درمان است.راهکار های مبارزه با ناخن جویدن کودکان

برای انجام راهکارهای مناسب جهت مبارزه با ناخن جویدن کودک طرق مختلفی است که آن‌ها را تشریح میکنیم:

ناخن جویدن کودکان خود را فیلم‌ برداری کرده و به او نشان دهید این احتمال وجود دارد، با دیدن این فیلم از انجام این عمل خودداری کنند.

برای جلوگیری از ناخن جویدن کودکان، تصویری از ناخن سالم و ناخن جویده شده کودک را به او نشان دهید. این امکان هست که کودکان بعد از دیدن این عکس از انجام این عمل خودداری کنند.

اقدام مهم که مسئولیت آن بر عهده پدر و مادر است، شناسایی مکان و زمان ناخن جویدن کودک است.

حالاتی که در کودکان باعث استرس و اضطراب میشود را پیدا کنید و به‌ خوبی آن را شناسایی کنید و موقعیت‌های استرس را برای جلوگیری از ناخن جویدن کودکان کم کنید.

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن