علمی و آموزشینوشیدنی

خواص خربزه – خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو

خواص خربزه – خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو

خواص خربزه – خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو

یکی از دلایل انتظار برای رسیدن فصل تابستان‌، تنوع میوه‌هایی است که در این فصل میخوریم. یکی از این میوه‌ها خربزه است. خواص خربزه در کنار طعم تقریبا قندی و آبدار و خوشمزه این میوه واقعا غوغایی به پا میکند. علاوه‌بر خوشمزه و آبرسان بودن، خربزه منبعی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین B۶، فیبر رژیمی و اسیدفولیک نیز هست.

خواص خربزه - خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو

خربزه چیست؟

خربزه نوعی ملون از خانواده کدوئیان است که شامل میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کدو، کدوتنبل، خیار، کدو قلیایی و غیره نیز می‌شود. رنگ این میوه از زرد کمرنگ تا نارنجی است، گاهی رنگ عمیق‌تری مانند رنگ سالمون نیز دارد و مانند دیگر ملون‌ها بر سطح زمین رشدمی‌کند.

این میوه، شکلی گرد یا دراز، بافتی نرم و آبدار با بویی خوش و شیرین دارد که در میوه‌های کاملا رسیده یافت‌می‌شود. حفره مرکزی آن حاوی دانه‌های کوچک سفید است. خربزه میوه تابستان است و از ماه‌های آوریل تا آگوست (اردیبهشت تا شهریور) عالی است. آیا خربزه برای شما خوب است؟ بله، درواقع این میوه، افزودنی سالمی برای رژیم غذایی شماست.

مطلب مرتبط: نوشیدنی های خنک مخصوص فصل تابستان

انواع خربزه

انواع مختلفی از خربزه در جهان رشدمی‌کند. اما به‌طورکلی، بسته به خاستگاه، دو نوع خربزه در کشورهای غربی رایج است.

خربزه امریکای شمالیاین نوع خربزه در ایالات متحده رایج است. این خربزه ها سبز کمرنگ متمایل به زرد  با گوشتی شیرین و آبدار هستند.

خواص خربزه - خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو

خربزه اروپاییاین خربزه، پوستی سبزکمرنگ و شیاردار دارد و کاملا با خربزه امریکای شمالی متفاوت است.

خواص خربزه - خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو


خواص خربزه – خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو


نکته: ۹۰ درصد خربزه آب است. یک فنجان خربزه فقط ۶۰ کالری دارد. این همان میوه‌ای است که ما آن را خوشمزه، شیرین و سالم می‌دانیم. خوب، حالا میدانیم خربزه چقدر کالری دارد.

در ادامه مجموعه ای از خواص خربزه را می خوانیم

خربزه نه‌تنها خوشمزه است، بلکه فواید زیادی برای سلامتی، پوست و مو نیز دارد. در اینجا به فواید متعدد خربزه برای سلامتی ، پوست و مو نگاهی می‌اندازیم.

خواص خربزه برای سلامتی

خربزه، جدا از مزه شیرین خوشمزه و بوی فریبنده خود، منبعی عالی از مواد معدنی، ویتامین A، پتاسیم و فیبر رژیمی نیز است. بنابراین فواید متعددی برای سلامتی دارد.

۱. سیستم ایمی را تقویت‌می‌کند

مصرف منظم خربزه می‌تواند بدون توجه به آب‌وهوا و بیماری‌های دیگر، سیستم ایمنی شما را تقویت‌کند.

چرا مفید است؟

خربزه سرشار از ویتامین‌های C و A است که با تحریک سلول‌های سفید خون در بدن، ایمنی را تقویت‌می‌کنند. گلبول‌های سفید خون (WBC) مکانیزم دفاعی طبیعی بدن محسوب‌می‌شوند زیرا از حمله‌ اجسام خارجی جلوگیری‌کرده و عفونت‌هایی که بدن را مورد حمله قرارداده‌اند را ریشه‌کن می‌کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است و به همین دلیل با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌می‌کند. این رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب‌رسانده و عامل پیری زودرس هستند. گنجاندن خربزه در رژیم غذایی می‌تواند پیری زودرس را مهارکند.

 

خواص خربزه ۲. سلامت قلبی‌عروقی

امروزه، مشکلات مربوط به قلب بسیار شایعند. چرا برای سالم نگه‌داشتن قلب خود، خربزه را امتحان نمی‌کنید؟

چرا مفید است؟

خربزه سرشار از پتاسیم است که فشار خون را کنترل‌کرده و از این راه قلب‌تان را سالم نگه‌می‌دارد. این ماده معدنی از پرفشاری خون جلوگیری‌کرده و مانع از آسیب سدیم به بدن می‌شود. خربزه سرشار از ترکیباتی به نام آدنوزین نیز هست که برای قلب مفید است زیرا خواص رقیق‌کنندگی خون دارد. این ماده از لخته‌شدن خون در سیستم قلبی‌عروقی جلوگیری‌می کند. ویتامین C از تصلب شرایین، همان سفت‌شدن عروق، جلوگیری و فولات نیز به جلوگیری از سکته کمک‌می‌کند.

۳. مانع سرطان می‌شود

نام سرطان نیز ترسناک است زیرا ممکن است هرلحظه کشنده شود. حداقل کاری که می‌توانیم انجام‌دهیم، خوردن غذاهایی است که از این بیماری کشنده جلوگیری‌می‌کنند. یکی از این غذاها خربزه است.

چرا مفید است؟

خربزه مقدار زیادی ویتامین C و بتاکاروتن دارد که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌کرده و آنها را ازبین‌ببرند. این رادیکال‌های آزاد خطرناک هستند زیرا به سلول‌های بدن حمله کرده و باعث رشد سرطانی می‌شوند.

۴. با استرس مبارزه‌می‌کند

آخرین مهلت کارهای اداره، بردن بچه‌ها به مدرسه، صبحانه درست‌کردن برای همسر، بردن مادر به کلاس یوگا……… چنین سبک زندگی بیقراری، فقط باعث استرس میشود. دفعه بعدی که چنین احساسی داشتید، استراحت‌کرده و یک لیوان آب خربزه میل‌کنید. در عرض چنددقیقه بهتر می‌شوید.

چرا مفید است؟

خربزه سرشار از پتاسیم است که ضربان قلب را متعادل‌کرده و ذخیره اکسیژن را برای مغز افزایش‌می‌دهد و بنابراین باعث‌می‌شود احساس آرامش و تمرکز بیشتر داشته باشید. خربزه، سوپراکسیددیسموتاز نیز دارد که با پایین‌آوردن فشارخون و آرامش عروق، با استرس مبارزه‌می‌کند. این ماده از مرگ سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری‌می‌کند.

۵: سلامت چشم

چه‌کسی می‌خواهد عینک‌های زشت بزند یا از لنزهای آزاردهنده استفاده‌کند درحالی‌که می‌توانید به‌طورطبیعی بینایی خوبی داشته‌باشید؟ خربزه را امتحان‌کنید.

چرا مفید است؟

خربزه سرشار از بتاکاروتن است که به حفظ سلامت بینایی کمک‌می‌کند. این بتاکاروتن‌ها در هنگام جذب توسط بدن به ویتامین A تبدیل‌می‌شوند که به جلوگیری از آب‌مروارید و بهبود بینایی کمک‌ میکند. مطالعات ثابت‌کرده‌اند که مصرف منظم غذاهایی که ویتامین بالایی دارند می‌تواند خطر پیشرفت آب‌مروارید را تا ۴۰% کاهش‌دهد.

۶. از نفروپاتی دیابتی جلوگیری‌می‌کند

نفروپاتی دیابتی یک اختلاال کلیوی است که در آن سلول‌های کلیه به‌شکل خطرناکی آسیب‌می‌بینند.

چرا مفید است؟

آب خربزه که به “اکسیکین” معروف است می‌تواند از این وضعیت جلوگیری‌کند. به‌علاوه، خربزه، شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد و به این معناست که فروکتوز و گلوکوز موجود در خربزه، قندهای ساده هستند. بنابراین، این میوه برای افراد دیابتی و افراد مبتلا به چاقی خطری ندارد.

۷. مفید برای ریه‌ها

آیا می‌دانستید خربزه یک از بهترین میوه‌ها برای ریه‌های شماست؟

چرا مفید است؟

مصرف منظم خربزه، ویتامین A بدن را که به‌دلیل مصرف سیگار یا قرارگرفتن درمعرض دود سیگار از دست رفته است، جبران‌می‌کند. این ویژگی، به جوانسازی ریه‌ها کمک‌می‌کند و به‌ویژه برای سیگاری‌هایی که ریه‌هاشان به‌دلیل مصرف سیگار آسیب شدید دیده‌اند مفید است.

۸: درمان بی‌خوابی

تمام درمان‌های خانگی نتوانستند باعث خواب آرام‌تان بشوند؟ خربزه را امتحان‌کنید.

چرا مفید است؟

خربزه دارای خواص آرام‌بخش قوی است زیرا حاوی ترکیبی منحصربه‌فرد است که اعصاب را آرام‌کرده و اضطراب‌ها را کاهش‌می‌دهد. بنابراین، با آرام‌کردن سیستم عصبی افراد مبتلا به بی‌خوابی، آنها را از اختلالات خواب رهامی‌کند.

۹. درمان مشکلات قاعدگی

دوره قاعدگی یکی از دردناک‌ترین دوره‌ها برای زنان است. اگر شما هم از آن افرادی هستید که در این دوره، دچار درد می‌شوید، خربزه می‌تواند کمک‌تان کند.

چرا مفید است؟

ویتامین C موجود در خربزه در تنظیم جریان خون قاعدگی و تسکین دردها در زنان موثر است. مصرف منظم خربزه در دوران قاعدگی می‌تواند جریان خون و لخته‌شدن خون را به‌شکل قابل‌توجهی کاهش‌دهد و فرد را از دیگر مشکلات قاعدگی رهاکند. خربزه گاهی وقت‌ها برای تحریک قاعدگی نیز به‌کارمی‌رود.

۱۰. به کاهش وزن کمک‌می‌کند

خربزه به کاهش وزن کمک‌می‌کند زیرا کالری پایین و فیبر بالایی دارد. بنابراین، می‌توانید مقدار زیادی خربزه بخورید و مصرف کالری خود را کنترل‌کنید.

چرا مفید است؟

فیبر برای کاهش وزن شما مفید است زیرا زمان بیشتری طول‌می‌کشد تا معده شما را ترک‌کرده و وارد سیستم گوارشی شما شود، بنابراین باعث‌می‌شود برای مدت بیشتری احساس سیری کنید. این فرآیند کند گوارشی از پرخوری جلوگیری‌می‌کند. همچنین، غذاهای سرشار از فیبر معمولا حجیم هستند و فضای بیشتری از معده شما را اشغال‌می‌کنند و باعث‌می‌شوند احساس سیری کنید و از خوردن در فاصله وعده‌های غذایی جلوگیری‌ میکند.


خواص خربزه – خاصیت های خربزه برای سلامتی، پوست و مو


۱۱. سیگار را بدون علائم ترک، ترک‌کنید

قصد ترک‌کردن سیگار را دارید اما از علائم ترک می‌ترسید؟ خربزه را امتحان‌کنید.

چرا مفید است؟

خربزه برای افرادی که سعی در ترک سیگار دارند مفید است. زیرا مواد معدنی و مغذی موجود در خربزه به فرد سیگاری کمک‌‌می‌کند تا با علائم ترک نیکوتین کنار بیاید. به‌علاوه، به بدن کمک‌می‌کند تا با جبران ویتامین A از دست‌رفته ناشی از سیگارکشیدن مداوم، سریع‌تر بهبودیابد.

۱۲: برای زنان باردار مفید است

فکرمی‌کنید خربزه برای دوران بارداری انتخاب بی‌خطری است یا نه؟ خوب، خربزه برای زنان باردار مانند اکسیر است.

چرا مفید است؟

اسیدفولیک معمولا به زنانی که قصد بارداری دارند و زنان باردار توصیه‌می‌شود. میزان بالای فولات موجود در خربزه به تولید و نگه‌داری سلول‌های جدید به‌ ویژه در زنان باردار کمک‌کرده و همچنین از اختلال لوله عصبی جنین جلوگیری‌ میکند. خربزه با دفع منظم سدیم اضافی از بدن، از احتباس آب جلوگیری‌میکند.

۱۳. خواص دارویی دانه‌های خربزه

خوردن دانه‌های شکسته‌شده خربزه به دفع کرم‌های روده کمک‌می‌کند. این دانه‌ها در درمان سرفه، تب و سوء‌هاضمه نیز مفیدند.

 

۱۴. دندان‌درد را درمان‌می‌کند

پوست خربزه برای درمان دندان‌درد مفید است. حدود ۶ گرم پوست خربزه را بگیرید، به آن آب اضافه‌کنید و بگذارید بجوشد تا بپزد. سرد که شد آن را صاف‌کرده و از آن به‌عنوان دهانشویه استفاده‌کنید.

۱۵. ارزش دارویی چای خربزه

ریشه خربزه برای درست‌کردن چای خربزه به‌کارمی‌رود که یک ادرارآور موثر است و به تحریک استفراغ کمک‌می‌کند.

۱۶: آرتریت را درمان‌می‌کند

افزودن مقدار مناسب خربزه به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به رفع درد و ناراحتی آرتریت کمک‌می‌کند.

چرا مفید است؟

خربزه دارای خواص ضدالتهاب است که می‌تواند از استرس اکسیداتیو در مفاصل و استخوان‌های شما جلوگیری‌کند و بنابراین التهاب را کاهش‌می‌دهد.

۱۷. گوارش را بهبود می‌بخشد

خربزه برای معده شما عالی است زیرا اثر خنک‌کنندگی و آرام‌بخش روی معده دارد. خربزه، حرکات روده را تنظیم‌کرده و دستگاه گوارش شما را سالم‌می‌کند.

چرا مفید است؟

این میوه معجزه‌آسا سرشار از فیبر رژیمی ضروری است که به تنظیم حرکات مناسب روده کمک‌می‌کند. خربزه، جریان خوب و آرام غذا را در دستگاه گوارش‌تان تضمین‌کرده و بنابراین خطر سرطان روده بزرگ را کاهش‌می‌دهد.

خواص خربزه برای پوست

همه انواع ملون‌ها برای پوست عالی هستند و خربزه مغذی‌ترین آن‌هاست. خربزه فواید زیر را برای پوست دارد.

۱۸. پوست را هیدراته و جوان می‌کند

درست مثل بدنمان، میوه‌آبدار برای پوست‌مان نیز حکم طلا را دارد. چنین میوه‌ای پوست ما را هیدراته و شاداب نگه‌می‌دارد.

چرا مفید است؟

خربزه دارای ویتامین‌های K و E است که نقشی اساسی در حفظ سلامتی و جلای پوست‌مان دارند. مقدار زیاد آب، پوست را از درون هیدراته می‌کند. خربزه منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B، کولین و بتائین نیز هست که پوست شما را تغذیه‌شده و جوان نگه‌می‌دارد. استفاده موضعی از آب خربزه به نرمی و هیدراته‌شدن پوست شما کمک‌می‌کند.

۱۹: بازسازی پوست

آیا دوست‌دارید همیشه جوان و شاداب به‌نظر برسید؟ خربزه می‌تواند این کار را برای شما بکند.

چرا مفید است؟

مقدار بالای ویتامین‌های A و C موجود در میوه خربزه، آن را برای پوست شما مفید می‌کند. ویتامین A باعث بازسازی پوست شده و ویتامین C در تشکیل کلاژن و بافت همبند نقش‌دارد که جوانی را به‌ پوست‌تان هدیه‌می‌کند.

نحوه استفاده

می‌توانید با خربزه، بسته صورت درست‌کنید. برای این کار، خربزه را در مخلوط‌کن ریخته و با اضافه‌کردن پودر جو دوسر و ماست، خمیر حجیم و نرمی درست‌کنید. این بسته را بر تمام صورت و گردن‌تان بگذارید. با ماساژ دادن به‌صورت حرکات دورانی، خمیر را از روی پوست بردارید. با آب گرم بشویید. برای کسب بهترین نتیجه باید این کار را سه‌بار در هفته انجام‌ داد.

۲۰: فواید ضدپیری

خربزه می‌تواند شما را دوباره به دوران نوجوانی بازگرداند! سالاد خربزه را امتحان‌کنید و پوست جوان‌تان را برگردانید.

چرا مفید است؟

خربزه، اسیدفولیک فراوانی دارد که بازسازی سلول‌ها را تسهیل‌کرده و درنتیجه پوست‌تان را سالم میکند. اسیدفولیک، به‌ویژه برای زنان باردار مفید است. از طرف دیگر، ویتامین C، از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری‌می‌کند. خربزه از این طریق، چین‌وچروک را مهارکرده، قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ‌ و سنتز کلاژن را تسهیل‌می‌کند و درنتیجه فواید ضدپیری دارد.

۲۱. درمان اگزما و دیگر مشکلات پوستی

آب خربزه نیز یک لوسیون موثر برای درمان اگزما و رفع کک‌ومک است. آب خربزه می‌تواند برای سوختگی‌ها و خراش‌ها به‌عنوان کمک اولیه به‌کاررود.

فواید خربزه برای مو

خربزه حاوی تمام مواد مغذی و معدنی حیاتی است که برای حفظ سلامت مو و پوست سر لازمند. فواید خربزه برای مو در پایین آمده‌اند.

۲۲: با ریزش مو مبارزه‌می‌کند

از ریزش موی زیاد و هرروزه خود خسته‌اید؟ رژیم غذایی حاوی خربزه میتواند با این مشکل مبارزه‌کند.

چرا مفید است؟

اینوزیتول نوعی از ویتامین B است که برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد مو لازم است. این ویتامین، بیشتر در مرکبات به‌غیر از لیمو یافت‌می‌شود. خربزه دارای مقدار کافی اینوزیتول است. مصرف منظم این میوه می‌تواند رشد مو را تحریک‌کند.

۲۳. نرم‌کننده عالی

خربزه می‌تواند برای ماه‌های تابستان، یک نرم‌کننده مو عالی باشد. تنها کاری که باید انجام‌دهید له‌کردن یک فنجان خربزه با چنگال و ماساژ موی‌تان با آن بعد از شامپوزدن است. بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.

نکته:

تعجب خواهیدکرد اگر بدانید تحقیقات در این زمینه، اتلاف وقت کامل بوده چراکه خربزه هیچ عوارض جانبی ندارد. شگفت‌انگیز است نه؟ حساسیت به خربزه بسیار نادر است.

دستور تهیه با استفاده از خربزه

قصدنداریم این مقاله را بدون چند دستور غذایی خوشمزه با استفاده از خربزه به‌پایان برسانیم. خوب اینجا دو دستور غذایی عالی داریم.

۱. بستنی یخی خربزه

بیایید این فهرست را با بستنی یخی‌های محبوب شروع‌کنیم که برای تابستان‌های آتشین بهترینند.

مواد موردنیاز

قطعات خربزه (۳ فنجان)
۱ لیمو

طرزتهیه

همه این مواد را برای ۳۰ ثانیه در مخلوط‌کن بریزید. مراقب‌باشید مواد کاملا نرم و پوره شود. آن را در قالب‌های پاپسیکل بریزید و ۱۲ ساعت در فریزر بگذارید و از پاپسیکل‌های سرد و خوشمزه لذت‌ببرید.

۲. اسموتی خربزه

حالا بیایید از دستور اسموتی لذت‌ببریم.

مواد موردنیاز

یک فنجان خربزه (قطعه‌شده)
یک فنجان ماست
۲۰ تکه یخ
شکر برای مزه
نصف قاشق چایخوری زنجبیل تازه (رنده‌شده)

طرزتهیه

همه مواد را در مخلوط‌کن بریزید تا نرم شوند. آن را در لیوانی زیبا بنوشید و از نوشیدنی خنک درتابستان داغ لذت‌ببرید!

حالا می‌دانید خربزه برای چه خوب است و راه‌های مختلف لذت‌بردن از این میوه آبدار را نیز می‌دانید. حالا، بیایید درباره اطلاعات تغذیه‌ای خربزه صحبت‌کنیم.

حقایق تغذیه‌ای خربزه

خواص زیاد خربزه را می‌توان به ارزش تغذیه‌ای بالا و داشتن ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی مانند منیزیم، سدیم و پتاسیم نسبت‌داد. به‌علاوه، کلسترول آن صفر است و دارای مقادیر بالای ویتامین B کمپلکس مانند B۱ (تیامین)، B۳ (نیاسین)، B۵ (اسید پاتاتونیک) و B۶ (پیریدوکسین) است. ارزش تغذیه‌ای خربزه را اینجا بررسی‌کنید.

ارزش غذایی خربزه تازه در هر ۱۰۰ گرم

(منبع: پایگاه داده ملی تغذیه USDA)

ماده اصلیارزش تغذیه‌ایدرصد RDA
انرژی۳۴ کیلوکالری۱.۵%
کربوهیدرات۸.۶ گرم۶.۵%
پروتئین۰.۸۴ گرم۱.۵%
چربی کل۰.۱۹ گرم۱%
کلسترول۰ میلی‌گرم۰%
فیبر رژیمی۰.۹ گرم۲.۲۵%

 

 

ویتامین‌ها

فولات۲۱ میکروگرم۵%
نیاسین۰.۷۳۴ میلی‌گرم۴.۵%
اسید پانتاتونیک۰.۱۰۵ میلی‌گرم۵.۵%
پیریدوکسین۰.۰۷۲۵.۵%
ریبوفلاوین۰.۰۲۶ میلی‌گرم۲%
تیامین۰.۰۱۷ میلی‌گرم۱%
ویتامین A۳۳۸۲ واحد بین‌المللی۱۱۲%
ویتامین C۳۶.۷ میلی‌گرم۶۱%
ویتامین E۰.۰۵ میلی‌گرم۰.۵%
ویتامین K۲.۵ میکروگرم۲%

 

 

الکترولیت ها

سدیم۱ میلی‌گرم۰%
پتاسیم۲۶۷ میلی‌گرم۶%

 

مواد معدنی

کلسیم۹ میلی‌گرم۱%
مس۴۱ میکروگرم۴.۵%
آهن۰.۲۱ میلی‌گرم۲.۵%
منیزیم۱۲ میلی‌گرم۳%
منگنز۰.۰۴۱ میلی‌گرم۲%
روی۰.۱۸ میلی‌گرم۱.۵%

 

فیتونوترینت‌ها

آلفاکاروتن۲۰۲۰ میکروگرم
بتاکریپتوزانتین۱ میکروگرم
لوتئین-زئانتین۲۶ میکروگرم

 

ویتامین A

بتاکاروتن، یک ماده نارنجی‌رنگ و منبع اولیه ویتامین A در خربزه است. یک فنجان خربزه تقریبا ۵۹۸۶ واحدبین‌المللی (IU) از این ویتامین را تامین‌می‌کند که بیشتر از مقدار موردنیاز روزانه برای مردان و زنان بزرگسال است.

ویتامین C

خربزه تازه منبعی سرشار از ویتامین C یا اسید اسکوربیک است. این ویتامین محلول‌درآب و ضروری، نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت‌های بدن ایفاکرده و همچنین یک آنتی‌اکسیدان است که عمل رادیکال‌های آزاد را سرکوب‌می‌کند. یک فنجان خربزه، ۶۵ میلی‌گرم ویتامین C، معادل ۸۷% و ۷۲% مصرف مجاز روزانه (RDA) را به‌ترتیب برای زنان و مردان تامین‌می‌کند.

پتاسیم

خربزه مقدار زیادی پتاسیم دارد که یک الکترولیت است، یک ماده معدنی که به‌همراه دیگر مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم و منیزیم، الکتریسیته را در بدن هدایت‌می‌کند. بنابراین، پتاسیم یک ماده معدنی ضروری موردنیاز برای تقریبا تمام فرآیندهای بدن انسان است. یک فنجان خربزه، ۴۶۳ میلی‌گرم پتاسیم را تامین‌می‌کند که تقریبا ۱۰% نیاز روزانه است.

کراتنوئیدها

کراتنوئیدها رنگدانه‌های زرد، نارنجی و قرمزی هستند که توسط گیاهان سنتز شده‌اند. این رنگدانه‌‌ها باعث رنگ زرد یا نارنجی در خربزه می‌شوند. دو کاروتنوئید، لوتئین و زئازانتین برای عملکرد درست و بینایی چشم‌ها ضروری هستند.

فولات

خربزه منبع خوبی از فولات، ماده مغذی ویتامین B محلول در آب است که برای رشد سالم و حفظ سلول‌ها در بدن لازم است و به جلوگیری از بی‌خوابی کمک‌می‌کند.

میو اینوزیتول

خربزه حاوی لیپیدی به‌نام میو اینوزیتول است که از اضطراب، بی‌خوابی و استحکام عروق جلوگیری‌می‌کند.

پس، خربزه، چه به‌تنهایی خورده‌شود چه به سالادهای میوه تابستان اضافه‌شود، میتواند یک درمان خوشمزه باشد. علاوه‌بر خوشمزه بودن، فواید زیادی برای سلامتی و زیبایی نیز دارد.

آیا خربزه دوست‌دارید؟ چه دستورات غذایی را با این میوه توصیه‌میکنید؟

برچسب ها
♥admin

♥admin

باسلام خدمت شمادوست عزیز امیدوارم اوقات خوشی رابا مطالبی که در اختیار شما گزاشته ایم داشته باشید. منتظر نظر های گرمتون هستیم ویا اگر سوالی داشتین گزینه تماس با ما دربالا را بزنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید